Мораторій на перевірки бізнесу під час карантину: роз’яснення Мінекономіки

News

В Україні налічується мінімум дві великі категорії перевірок.

Перша категорія, на яку є мораторій під час карантину — це так званий державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Він ідентифікується за сферами контролю, а НЕ за органами. Тобто у тієї ж Держпродспоживслужби біля 15 сфер контролю, і одні з них підпадають під дію мораторію (наприклад, захист рослин), інші — ні (наприклад, окремо виділене державне регулювання цін). Під мораторій потрапляють перевірки пожежної безпеки, охорони праці, екологічні перевірки тощо (всього більше 80 сфер). Весь цей вид контролю регулюється Законом України  «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877 (далі — Закон № 877.

Цим самим Законом встановлено всі базові правила проведення перевірок, а також саме для цього виду контролю поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) — так званий Інспекційний портал. На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.

Друга категорія — це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію цього Закону (ст. 2 Закону № 877):
1) валютного контролю;
2) податкового контролю;
3) митного контролю;
4) державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності);
5) контролю за дотриманням бюджетного законодавства;
6) банківського нагляду;
7) державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції;
8) державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення;
9) державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;
10) законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
11) державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.

Окремо варто зупинитися на державному ринковому нагляді та контролі нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють 7 органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю. Серед цих органів Держпраці, ДСНС, Держпродспоживслужба. Усі вони, з одного боку, перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.

Законами «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-ІХ та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533-ІХ  № 533-ІХ на час карантину заборонені планові перевірки для першої категорії та податкові перевірки з деякими винятками.

Отже, три важливі висновки про перевірки:
1) перевірки під час карантину можливі;
2) перевірки другої категорії НЕ підпадають під мораторій (за винятком податкових, заборонених окремо);
3) перевірки другої категорії НЕ відображаються на Інспекційному порталі inspections.gov.ua

Джерело: kadrovik.ua

  • Поделиться:

Написать комментарий